Nichicon UVR0J223MRA6
UVR0J223MRA6
Part No.:
UVR0J223MRA6
Datasheet:
ShinYuaUVR0J223MRA6.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.68 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)