Nichicon UVR0J332MPA
UVR0J332MPA
Part No.:
UVR0J332MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR0J332MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.19 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.3685 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)