Nichicon UVR0J472MHA
UVR0J472MHA
Part No.:
UVR0J472MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR0J472MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.55 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.7825 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)