Nichicon UVR0J682MHA
UVR0J682MHA
Part No.:
UVR0J682MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR0J682MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.92 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.208 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)