Nichicon UVR1A102MPA
UVR1A102MPA
Part No.:
UVR1A102MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR1A102MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
650 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
747.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)