Nichicon UVR1A332MHA
UVR1A332MHA
Part No.:
UVR1A332MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR1A332MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.45 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6675 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)