Nichicon UVR1A471MEA
UVR1A471MEA
Part No.:
UVR1A471MEA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVR1A471MEA.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UVR
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
350 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
525 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)