Nichicon UVR1C153MRA
UVR1C153MRA
Part No.:
UVR1C153MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR1C153MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.91 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)