Nichicon UVR1C223MRA6
UVR1C223MRA6
Part No.:
UVR1C223MRA6
Datasheet:
ShinYuaUVR1C223MRA6.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.6 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)