Nichicon UVR1E102MPA
UVR1E102MPA
Part No.:
UVR1E102MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR1E102MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
960 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.104 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)