Nichicon UVR1E222MHA
UVR1E222MHA
Part No.:
UVR1E222MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR1E222MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.55 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.7825 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)