Nichicon UVR1H221MPA
UVR1H221MPA
Part No.:
UVR1H221MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR1H221MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
430 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
645 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)