Nichicon UVR1H332MRA6
UVR1H332MRA6
Part No.:
UVR1H332MRA6
Datasheet:
ShinYuaUVR1H332MRA6.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.45 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.8175 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)