Nichicon UVR1H471MHA
UVR1H471MHA
Part No.:
UVR1H471MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR1H471MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
760 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.14 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)