Nichicon UVR1H472MRA
UVR1H472MRA
Part No.:
UVR1H472MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR1H472MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.335 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)