Nichicon UVR1J101MPA
UVR1J101MPA
Part No.:
UVR1J101MPA
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVR1J101MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UVR
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
450 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)