Nichicon UVR1J472MRA6
UVR1J472MRA6
Part No.:
UVR1J472MRA6
Datasheet:
ShinYuaUVR1J472MRA6.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.68 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)