Nichicon UVR1J682MRA
UVR1J682MRA
Part No.:
UVR1J682MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR1J682MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.485 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)