Nichicon UVR1V103MRA
UVR1V103MRA
Part No.:
UVR1V103MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR1V103MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.255 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)