Nichicon UVR1V153MRA
UVR1V153MRA
Part No.:
UVR1V153MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR1V153MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.945 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)