Nichicon UVR1V332MHA
UVR1V332MHA
Part No.:
UVR1V332MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR1V332MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.28 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.622 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)