Nichicon UVR1V472MHA
UVR1V472MHA
Part No.:
UVR1V472MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR1V472MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.105 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)