Nichicon UVR2A101MPA
UVR2A101MPA
Part No.:
UVR2A101MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2A101MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
370 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
555 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)