Nichicon UVR2A102MHA
UVR2A102MHA
Part No.:
UVR2A102MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2A102MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.38 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.587 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)