Nichicon UVR2A221MHA
UVR2A221MHA
Part No.:
UVR2A221MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2A221MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
620 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
930 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)