Nichicon UVR2A222MRA6
UVR2A222MRA6
Part No.:
UVR2A222MRA6
Datasheet:
ShinYuaUVR2A222MRA6.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.76 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)