Nichicon UVR2A471MHA
UVR2A471MHA
Part No.:
UVR2A471MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2A471MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.5 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)