Nichicon UVR2C100MPA
UVR2C100MPA
Part No.:
UVR2C100MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2C100MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
80 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
128 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)