Nichicon UVR2C221MHA
UVR2C221MHA
Part No.:
UVR2C221MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2C221MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
800 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.28 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)