Nichicon UVR2C2R2MEA
UVR2C2R2MEA
Part No.:
UVR2C2R2MEA
Datasheet:
ShinYuaUVR2C2R2MEA.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
33 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)