Nichicon UVR2C331MHA
UVR2C331MHA
Part No.:
UVR2C331MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2C331MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
940 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.081 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)