Nichicon UVR2C471MRA6
UVR2C471MRA6
Part No.:
UVR2C471MRA6
Datasheet:
ShinYuaUVR2C471MRA6.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.29 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.064 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)