Nichicon UVR2DR47MEA
UVR2DR47MEA
Part No.:
UVR2DR47MEA
Datasheet:
ShinYuaUVR2DR47MEA.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)