Nichicon UVR2E471MRA
UVR2E471MRA
Part No.:
UVR2E471MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR2E471MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.84 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)