Nichicon UVR2E4R7MPA
UVR2E4R7MPA
Part No.:
UVR2E4R7MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2E4R7MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
55 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
88 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)