Nichicon UVR2F100MPA
UVR2F100MPA
Part No.:
UVR2F100MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2F100MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
115 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
184 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)