Nichicon UVR2F101MHA
UVR2F101MHA
Part No.:
UVR2F101MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2F101MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
560 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
896 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)