Nichicon UVR2F220MPA
UVR2F220MPA
Part No.:
UVR2F220MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2F220MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
190 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
304 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)