Nichicon UVR2F221MRA
UVR2F221MRA
Part No.:
UVR2F221MRA
Datasheet:
ShinYuaUVR2F221MRA.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
850 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.36 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)