Nichicon UVR2F2R2MPA
UVR2F2R2MPA
Part No.:
UVR2F2R2MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2F2R2MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
33 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)