Nichicon UVR2F470MHA
UVR2F470MHA
Part No.:
UVR2F470MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2F470MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
340 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)