Nichicon UVR2G100MHA
UVR2G100MHA
Part No.:
UVR2G100MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2G100MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
130 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
208 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)