Nichicon UVR2G3R3MPA
UVR2G3R3MPA
Part No.:
UVR2G3R3MPA
Datasheet:
ShinYuaUVR2G3R3MPA.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
55 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
88 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)