Nichicon UVR2V330MHA
UVR2V330MHA
Part No.:
UVR2V330MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2V330MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
275 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
440 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)