Nichicon UVR2W470MHA
UVR2W470MHA
Part No.:
UVR2W470MHA
Datasheet:
ShinYuaUVR2W470MHA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
480 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)