Nichicon UVR2W4R7MPD1TD
UVR2W4R7MPD1TD
Part No.:
UVR2W4R7MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVR2W4R7MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UVR
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
55 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
88 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)