Nichicon UVY2D010MED1TD
UVY2D010MED1TD
Part No.:
UVY2D010MED1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVY2D010MED1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UVY
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
16 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)