Nichicon UVZ0J102MPH
UVZ0J102MPH
Part No.:
UVZ0J102MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J102MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
390 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
448.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)