Nichicon UVZ0J221MDH
UVZ0J221MDH
Part No.:
UVZ0J221MDH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J221MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
145 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
217.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)