Nichicon UVZ0J223MHH
UVZ0J223MHH
Part No.:
UVZ0J223MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J223MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.35 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7025 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)